WAEC 2021 Official Timetable (16th August – 30th September 2021)

WAEC Timetable 2021 examination has been released. Keep scrolling down to see the WAEC 2021 timetable as released. The West African Examinations Council (WAEC) is an examination board established by law to determine the examinations required in the public interest in the English-speaking West African countries, to conduct the examinations and to award certificates comparable to those of equivalent examining authorities internationally. Established in 1952, the council has contributed to education in Anglophonic countries of West Africa (Ghana, Nigeria, Sierra Leone, Liberia, and the Gambia), with the number of examinations they have coordinated, and certificates they have issued. They also formed an endowment fund, to contribute to the education in West Africa, through lectures, and aid to those who cannot afford education. Checkout WAEC Result.

WAEC 2021 Official Timetable (16th August – 30th September 2021)
FINAL WAEC 2021 TIMETABLE
Monday 16th August
  • Catering Craft Practice 3 (Alternative to Practical Work) 9:30am.– 10:10am.
  • Cosmetology 3 (Alternative to Practical Work) 9:30am.– 10:30am
  • Plumbing and Pipe Fitting 2 (Essay) 9:30am.– 10:30am.
  • Plumbing and Pipe Fitting 1 (Objective) 10:30am.–11:30am.
  • Printing Craft Practice 2 (Essay) 9:30am.– 11:00am.
  • Printing Craft Practice 1 (Objective) 11:00am. – 11:45am.
  • Photography 3 (Alternative to Practical Work) 9:30am. –12:30pm.
  • Carpentry and Joinery 3 (Practical) 9:30am.–11:30am.(1stSet)
  • Carpentry and Joinery 3 (Practical) 12:00noon. –2:00pm.(2ndSet)
  • Upholstery 3 (Practical) 9:30am.–11:30am.(1stSet)
  • Upholstery 3 (Practical) 12:00noon. –2:00pm.(2ndSet)
  • Machine Wood working 3 (Practical) 9:30am.– 11:30 am.(1stSet)
  • Machine Wood working 3 (Practical) 12:00 noon. –2:00pm.(2ndSet)
  • Auto Body Repair sand Spray Painting 3 (Practical) 9:30am.– 12:40 pm.(1stSet)
  • Auto Body Repairs and Spray Painting 3 (Practical) 1:00pm.– 4:10pm.(2ndSet)

=================================

Tuesday 17th August
  • Hausa 2 (Essay) 9:30am.–11:30am.
  • Hausa 1 (Objective) 11:30am. –12:30pm.
  • Igbo 2 (Essay) 9:30am.–11:30am.
  • Igbo 1 (Objective) 11:30am. –12:30pm.
  • Yoruba 2 (Essay) 9:30am.–11:30am.
  • Yoruba 1 (Objective) 11:30am. –12:30pm.
  • Edo 2 (Essay) 9:30am.–11:30am.
  • Edo 1 (Objective) 11:30am. –12:30pm.
  • Efik 2 (Essay) 9:30am.–11:30am.
  • Efik 1 (Objective) 11:30am. –12:30pm.
  • Ibibio 2 (Essay) 9:30am.–11:30am.
  • Ibibio 1 (Objective) 11:30am. –12:30pm.

=================================

Wednesday 18th August
  • Animal Husbandary (Alternative B) 3 (Practical)
  • 9:30am.– 11:00am.(1stSet)
  • Animal Husbandry (Alternative B) 3 (Practical) 11:30am. – 1:00pm.(2ndSet)
  • GSM Phone Maintenance and Repair 2(Essay) 9:30am.–11:05am.
  • GSM Phone Maintenance and Repair 1 (Objective) 11:05am.–11:50am.
  • Marketing 2 (Essay) 9:30am.–11:30am.
  • Marketing 1 (Objective) 11:30am.–12:20pm.
  • Mining 2 (Essay) 9:30am.–11:35am.
  • Mining 1 (Objective) 11:35am.–12:15pm.
  • Bookkeeping 2(Essay) 9:30am.–11:30am.
  • Bookkeeping 1 (Objective) 11:30am.–12:20pm.
  • Store Keeping 2 (Essay) 9:30am.–11:30am.
  • Store Keeping 1(Objective) 11:30am.–12:20pm.
  • Insurance 2 (Essay) 2:30pm. –4:30pm.
  • Insurance 1 (Objective) 4:30pm.– 5:20pm.

=================================

Thursday 19th August
  • Data Processing 2 (Essay) 9:30am.–11:30am.
  • Data Processing 1(Objective) 11:30am.–12:30pm.
  • Auto Electrical Works 3 (Alternative to Practical Work) 9:30am.–10:45am.
  • Radio, Television and Electronic Works 2 (Essay) 9:30am.–10:30am.
  • Radio, Television and Electronic Works 1(Objective) 10:30am.–11:15am.
  • Welding and Fabrication Engineering Craft Practice 2 (Essay) 9:30am.–11:00am.
  • Welding and Fabrication Engineering Craft Practice 1 (Objective) 11:00am. –12:00noon.
  • Photography 2 (Essay) 9:30am.–11:30am.
  • Photography1(Objective) 11:30am.–12:30pm.
  • Auto Mechanical Work 2 (Essay) 9:30am.–11:45am.
  • Auto Mechanical Work 1(Objective) 11:45am.–12:30pm.
  • Electrical Installation and Maintenance Work 2 (Essay) 9:30am.–11:45am.
  • Electrical Installation and Maintenance Work 1 (Objective) 11:45am.–12:30pm.
  • Printing Craft Practice 3 (Practical) 9:30am.– 10:30am.(1stSet)
  • Printing Craft Practice 3 (Practical) 11:00am. – 12:00 noon.(2ndSet)
  • Plumbing and Pipe Fitting 3 (Practical) 9:30am.– 11:00am.(1stSet)
  • Plumbing and Pipe Fitting 3 (Practical) 11:30am. – 1:00pm.(2ndSet)
  • Air-conditioning and Refrigeration 3 (Practical) 9:30am.– 11:30am.(1stSet)
  • Air-conditioning and Refrigeration 3(Practical) 12:00noon.–2:00pm.(2ndSet)
  • Fisheries (Alternative B) 2 (Essay) 2:30pm.–4:30pm.
  • Fisheries (Alternative B) 1 (Objective) 4:30pm.–5:10pm.
  • Animal Husbandry (AlternativeB) 2 (Essay) 2:00pm.–4:00pm.
  • Animal Husbandry (AlternativeB) 1 (Objective) 4:00pm.–4:40pm.
  • Store Management 2 (Essay) 9:30am.–11:30am.
  • Store Management 1(Objective) 11:30am.–12:30pm.
  • Office Practice 2 (Essay) 2:00pm.–4:10pm.
  • Office Practice 1 (Objective) 4:10pm.–5:10pm.

=================================

Friday 20th August

  • Machine Woodworking 2 (Essay) 9:30am.–10:30am.
  • Machine Woodworking 1(Objective) 10:30am.–11:30am.
  • Stenography 2 (Essay) 9:30am.-10:10 am.
  • Stenography 1(Objective) 10:10am.-10:50am.
  • Cosmetology 2(Essay) 9:30am. – 10:50am.
  • Cosmetology 1(Objective) 10:50am.-11:30am.
  • Block Laying, Bricklaying and Concrete Works 2 (Essay) 9:30am.–10:30am.
  • Block Laying,Bricklaying And Concrete Works 1(Objective) 10:30am.–11:15am.
  • Catering Craft Practice 2(Essay) 9:30am.–10:20am.
  • Catering Craft Practice 1(Objective) 10:20am.-11:00am
  • Carpentry and Joinery 2 (Essay) 9:30am. –11:00am.
  • Carpentry and Joinery 1 (Objective) 11:00am. –11:45am.
  • Tourism 2 (Essay) 9:30am.–11:20am.
  • Tourism 1 (Objective) 11:20am. –12:00noon.
  • Garment Making 2 (Essay) 9:30am. –10:10am.
  • Garment Making 1 (Objective) 10:10am. –10:55am.
  • Painting and Decorating 2 (Essay) 9:30am. –11:30am.
  • Painting and Decorating 1 (Objective) 11:30am. –12:30pm.
  • Stenography 3 (Short and Word Processing) 9:30am. -11:08am.
  • Dyeing and Bleaching 2 (Essay) 9:30am. –11:10am.
  • Dyeing and Bleaching 1(Objective) 11:10am. –11:55am. 
  • Furniture Making 2 (Essay) 9:30am. –11:30am.
  • Furniture Making 1(Objective) 11:30am. –12:15pm.
  • Automobile Parts Merchandising 2(Essay) 9:30am. –11:30am.
  • Automobile Parts Merchandising 1(Objective) 11:30am. –12:20pm.
  • Foods and Nutrition 3 (Practical) Planning Session 2:30pm. –3:30pm.
  • Home Management 3 (Practical) Planning Session 3:30pm. –4:30pm.

=================================

Monday 23rd August

  • Fisheries (Alternative B) 3 (Practical) 9:30am. –11:00am.(1stSet)
  • Fisheries (Alternative B) 3 (Practical) 11:30am. –1:00pm.(2ndSet)
  • Block Laying, Bricklaying and Concrete Works 3 (Practical) 9:30am. – 12:30pm.(1stSet)
  • Block Laying, Bricklaying and Concrete Works 3 (Practical) 1:00pm.–4:00pm.(2ndSet)
  • Furniture Making 3 (Practical) 9:30am.– 12:30pm.(1stSet)
  • Furniture Making 3 (Practical) 1:00pm.–4:00pm.(2ndSet)
  • Radio, Television and Electronic Works 3 (Practical) 9:30 am. – 11:30 am. (1stSet)
  • Radio, Television and Electronic Works 3 (Practical) 12:00noon. –2:00pm.(2ndSet)
  • Painting and Decorating 3 (Practical) 9:30am. – 12:30pm.(1stSet)
  • Painting and Decorating 3 (Practical) 1:00pm.–4:00pm.(2ndSet)
  • Computer Studies 2 (Essay) 2:00pm. –3:00pm.
  • Computer Studies 1 (Objective) 3:00pm. –4:00pm.

=================================

Monday, 23rd August, 2021 To Friday, 3rd September, 2021

(Date and time for each Paper will be arranged by the Council.)
  • Arabic 3 (Oral)
  • French 3 (Oral)
  • Physical Education 3 (Performance Test) Clothing and Textiles 3 (Practical) Foods and Nutrition 3 (Practical)
  • Home Management 3 (Practical)
  • Music 3 B (Performance Test)

=================================

Tuesday 24th August

  • Visual Art2 2 (Essay) 9:30am. –11:30am.
  • Visual Art 1 (Objective) 11:30am. –12:20pm.
  • Engineering Science 2 (Essay) 9:30am. –11:15am.
  • Engineering Science 1 (Objective) 11:15am. –12:30pm. 
  • Physical Education 3 (Theory of Practice) 2:00pm. –4:00pm.

=================================

Wednesday 25th August

  • Salesmanship 2 (Essay) 9:30am. –11:30am.
  • Salesmanship 1 (Objective) 11:30am. –12:20pm.
  • Leather Goods Manufacturing and Repairs 2 (Essay) 9:30am. –11:30am.
  • Leather Goods Manufacturing and Repairs 1 (Objective) 11:30am. –12:30pm.
  • Garment Making3 (Alternative to Practical Work) 11:30am. –12:15pm.
  • Upholstery 2 (Essay) 2:00pm. –3:00pm.
  • Upholstery 1 (Objective) 3:00pm. –4:00pm.
  • Auto Electrical Works 2 (Essay) 2:00pm. –3:00pm.
  • Auto Electrical Works 1 (Objective) 3:00pm. –3:45pm.
  • Air-Conditioning and Refrigeration 2 (Essay) 2:00pm. –3:30pm.
  • Air-Conditioning and Refrigeration 1 (Objective) 3:30pm. –4:30pm.
  • Auto Body Repairs and Spray Painting 2 (Essay) 2:00pm. –3:30pm.
  • Auto Body Repairs and Spray Painting 1 (Objective) 3:30pm. –4:30pm.

=================================

Thursday 26th August

  • Civic Education 2 (Essay) 9:30am. –11:30am.
  • Civic Education 1 (Objective) 11:30am. –12:30pm.

=================================

Friday 27th August

  • Auto Mechanical Work 3 (Practical) 9:30am. –12:00 noon.(1stSet)
  • Auto Mechanical Work 3 (Practical) 12:30pm. –3:00 pm.(2ndSet)
  • Welding and Fabrication Engineering Craft Practice 3 (Practical) 9:30am. – 12:40pm.(1stSet)
  • Welding and Fabrication Engineering Craft Practice 3 (Practical) 1:00pm.–4:10pm.(2ndSet)
  • Leather Goods Manufacturing and Repairs 3 (Practical) 9:30am. –1:30 pm.(1stSet)
  • Leather Goods Manufacturing and Repairs 3 (Practical) 2:00pm.–6:00pm.(2ndSet)
  • Dyeing and Bleaching 3 (Practical) 9:30am. –2:00pm.(1stSet)
  • Dyeing and Bleaching 3 (Practical) 2:15pm. –6:45pm.(2ndSet)

=================================

Monday, 30th August

  • Science (Core) 2 (Essay) 9:30am. –11:00am.
  • Science (Core) 1 (Objective) 11:00am. –12:00noon.
  • Science (Core) 3 (Alternative to Practical Work) 1:00pm. –3:00pm.
  • Computer Studies 3 (Practical) 9:30am. –11:30 am.(1stSet)
  • Computer Studies 3 (Practical) 12:00noon.–2:00pm.(2ndSet)

=================================

Tuesday 31st August

  • Health Science 3 (Alternative to Practical Work) 9:30am.–11:15am.
  • Health Education 3 (Alternative to Practical Work) 9:30am.–11:15am.
  • Home Management 2 (Essay) 2:00pm. –3:00pm.
  • Home Management 1 (Objective) 3:00pm. –4:00pm.

=================================

Wednesday 1st September

  • English Language 3 (Oral) 9:30am. –10:15 am.(1stSet)
  • English Language 3 (Oral) 10:40am. – 11:25am.(2ndSet)
  • Applied Electricity 2 (Essay) 12:00noon. –1:00pm.
  • Applied Electricity 1 (Objective) 1:00pm. –2:00pm.
  • Basic Electricity 2 (Essay) 12:00noon. –1:00pm.
  • Basic Electricity 1 (Objective) 1:00pm. –2:00pm.
  • Arabic 2 (Essay) 2:00pm.–4:00pm.
  • Arabic 1 (Objective) 4:00pm.–4:50pm.

=================================

 Thursday, 2nd September

  • Sculpture 2 (Essay) 9:30am.– 11:30am.
  • Sculpture 1 (Objective) 11:30am.– 12:20pm.
  • Financial Accounting 2 (Essay) 9:30am. –12:00 noon.
  • Financial Accounting 1 (Objective) 12:00noon.–1:00pm.
  • Crop Husbandry and Horticulture 3 (Practical) 9:30am. –11:30 am.(1stSet)
  • Crop Husbandry and Horticulture 3 (Practical) 12:00noon. –2:00pm.(2ndSet)
  • Fisheries (Alternative A) 3 (Practical) 9:30am. –11:30 am.(1stSet)
  • Fisheries (Alternative A) 3 (Practical) 12:00noon. –2:00pm.(2ndSet)
  • Animal Husbandary (Alternative A) 3 (Practical) 9:30 am.–11:30 am.(1stSet)
  • Animal Husbandary (Alternative A) 3 (Practical) 12:00noon. –2:00pm.(2ndSet)
  • Forestry (Alternative A) 3 (Practical) 9:30am. –11:30 am.(1stSet)
  • Forestry (Alternative A) 3 (Practical) 12:00noon. –2:00pm.(2ndSet)
  • French 2 (Essay) 3:00pm.–4:15pm.
  • French 1 (Objective) 4:15pm.–5:15pm.

=================================

 Friday, 3rd September

  • Metalwork 2 (Essay) 9:30am. -11:00 am.
  • Metalwork 1 (Objective) 11:00am. – 12:00noon.
  • Jewellery 2 (Essay) 9:30am. -11:30 am.
  • Jewellery 1 (Objective) 11:30am.– 12:20pm.
  • Electronics 3 (Practical) 9:30am. – 12:30pm.(1stSet)
  • Electronics 3 (Practical) 1:00pm. – 4:00pm.(2ndSet)
  • Basic Electronics 3 (Practical) 9:30am. – 12:30pm.(1stSet)
  • Basic Electronics 3 (Practical) 1:00pm. – 4:00pm.(2ndSet)

=================================

 Monday, 6th September

  • Graphic Design 2 (Essay) 9:30 am.–11:30am.
  • Graphic Design 1 (Objective) 11:30am.– 12:20pm.
  • Metalwork 3 (Practical) 9:30am.–12:40pm.(1stSet)
  • Metalwork 3 (Practical) 1:00pm. –4:10pm.(2ndSet)
  • Auto Mechanics 3 (Practical) 9:30am. –11:30 am.(1stSet)
  • Auto Mechanics 3 (Practical) 12:00noon.–2:00pm.(2ndSet)

=================================

 Tuesday, 7th September

  • General Knowledge in Art 3A (Drawing And Painting) 9:30 am.–12:30pm.
  • Applied Electricity3 3 (Practical) 9:30am. – 12:30pm.(1stSet)
  • Applied Electricity 3 (Practical) 1:00pm.–4:00pm.(2ndSet)
  • General Agriculture 2 (Essay) 9:30am. –11:30am.
  • General Agriculture 1 (Objective) 11:30am. –12:30pm.
  • Wood work 3 (Practical) 9:30am. – 12:30pm.(1stSet)
  • Wood work 3 (Practical) 1:00pm.–4:00pm.(2ndSet)
  • BASIC Electricity 3 (Practical) 9:30am. – 12:30pm.(1stSet)
  • BASIC Electricity 3 (Practical) 1:00pm.–4:00pm.(2ndSet)

=================================

 Wednesday, 8th September

  1. Music 3 A(Aural) 9:30am. –10:15am.
  2. Agricultural Science 3 (Practical) 9:30am. –11:00 am.(1stSet)
  3. Agricultural Science 3 (Practical) 11:30am. – 1:00pm.(2ndSet)
  4. Agricultural Science 3 (Alternative to Practical Work) 9:30am. –11:00am.
  5. Visual Art 3 A (Drawing) 2:00pm. –5:00pm.

=================================

 Thursday, 9th September

  1. Clerical Office Duties 2 (Essay) 9:30am. –11:40am.
  2. Clerical Office Duties 1(Objective) 11:40am. –12:30pm.
  3. Further Mathematics/Mathematics(Elective) 2 (Essay) 9:30am. –12:00noon.
  4. Further Mathematics/Mathematics(Elective) 1 (Objective) 3:30pm. –5:00pm.

=================================

 Friday, 10th September

  1. Biology 2 (Essay) 9:30am. –11:10am.
  2. Biology 1 (Objective) 11:10am. –12:00noon.
  3. Commerce 2 (Essay) 3:00pm. –5:00pm.
  4. Commerce 1 (Objective) 5:00pm. –5:50pm.
  5. Information and Communication Technology (Elective) 2 (Essay) 3:00pm. –4:00pm.
  6. Information and Communication Technology (Elective) 1 (Objective) 4:00pm. –5:00pm.

=================================

 Monday, 13th September

  1. English Language 2 (Essay) 9:30am. –11:30am.
  2. English Language 1 (Objective) 11:30am. –12:30pm.
  3. English Language 3 (Test of Orals) 3:00pm. –3:45pm.

=================================

 Tuesday, 14th September

  1. Chemistry 3 (Practical) (Alternative A) 9:30 am. – 11:30 am. (1stSet)
  2.  Chemistry 3 (Practical) (Alternative A) 12:00noon. –2:00pm.(2ndSet)
  3. Chemistry 3 (Alternative D)(Alternative to Practical Work) 9:30am. –11:00am.
  4. Building Construction 2 (Essay) 12:00noon.–1:00pm.
  5. Building Construction 1 (Objective) 1:00pm. –1:45pm.
  6. Music 2 (Essay) 2:00pm. –4:00pm.
  7. Music 1 (Objective) 4:00pm. –5:00pm.
  8. Physical Education 2 (Essay) 3:00pm. –4:20pm.
  9. Physical Education 1 (Objective) 4:20pm. –5:10pm.

=================================

 Wednesday, 15th September

  1. Physics 2 (Essay) 9:30am.– 11:00am.
  2. Physics 1 (Objective) 11:00am. –12:15pm.
  3. Business Management 2 (Essay) 9:30am. –11:30am.
  4. Business Management 1 (Objective) 11:30am. –12:30pm.
  5. Auto Mechanics 2 (Essay) 3:00pm. –4:30pm.
  6. Auto Mechanics 1 (Objective) 4:30pm. –5:30pm.
  7. =================================
  8.  Thursday, 16th September
  9. Literature-In-English 2 (Prose) 9:30am. –10:45am.
  10. Literature-In-English 1 (Objective) 10:45am. –11:45am.
  11. Literature-In-English 3 (Drama&Poetry) 2:00pm. –4:30pm.

=================================

 Friday, 17th September

  1. Biology 3 (Practical) (Alternative A) 9:30 am. – 11:30 am. (1stSet) 
  2. Biology 3 (Alternative B) (Alternative to Practical Work) 9:30 am.–11:30 am.
  3. Biology 3 (Practical)(Alternative A) 12:00noon.–2:00pm.(2ndSet)
  4. Woodwork 2 (Essay And Design) 3:00pm. –5:20pm
  5. Woodwork 1 (Objective) 5:20pm. –6:00pm.
  6. Clothing and Textiles 2 (Essay) 3:00pm. –4:30pm.
  7. Clothing and Textiles 1 (Objective) 4:30pm. –5:30pm.

=================================

 Monday, 20th September

  1. General Mathematics/Mathematics (Core) 2 (Essay) 9:30am. –12:00noon.
  2. General Mathematics /Mathematics(Core) 1 (Objective) 3:00pm. – 4:30pm.

=================================

 Tuesday, 21st September

  1. Health Education 2 (Essay) 9:30am. –11:00am.
  2. Health Education 1 (Objective) 11:00am. –12:00noon.
  3. Health Science 2 (Essay) 9:30am. –11:00am.
  4. Health Science 1(Objective) 11:00am.–12:00noon.
  5. Visual Art 3B (Creative Design) 2:00pm. –5:00pm.

=================================

 Wednesday, 22nd September

  1. Government 2 (Essay) 9:30am. –11:30am.
  2. Government 1 (Objective) 11:30am. –12:30pm.
  3. Electronics 2 (Essay) 9:30am. –10:30am.
  4. Electronics 1 (Objective) 10:30am. –11:30am.
  5. Basic Electronics 2 (Essay) 9:30am. –10:30am.
  6. Basic Electronics 1 (Objective) 10:30am. –11:30am.
  7. Chemistry 3 (Practical) (Alternative B) 9:30am. –11:30 am.(1stSet)
  8. Chemistry 3 (Practical) (Alternative B) 12:00noon.–2:00pm.(2ndSet)
  9. Textiles 2 (Essay) 2:00pm. –4:00pm.
  10. Textiles 1 (Objective) 4:00pm. –4:50pm.
  11. Management-In-Living 2 (Essay) 2:00pm. –4:00pm.
  12. Management-In-Living 1 (Objective) 4:00pm. –5:00pm.

=================================

 Thursday, 23rd September

  1. Economics 2 (Essay) 9:30am. –11:30am.
  2. Economics 1 (Objective) 11:30am. –12:30pm.
  3. Agricultural Science 2 (Essay) 2:00pm. –4:10pm.
  4. Agricultural Science 1 (Objective) 4:10pm. –5:00pm.

=================================

 Friday, 24th September

  1. General Knowledge in Art 2 (Essay) 9:30am. –11:00am.
  2. General Knowledge in Art 1 (Objective) 11:00am. –11:50am.
  3. Type writing 9:30am. – 12:10pm.(1stSet)
  4. Type writing 12:30pm.–2:10 pm.(2ndSet)
  5. Physics 3 (Practical) (Alternative A) 9:30 am. – 12:15 pm. (1stSet)
  6. Physics 3 (Practical) (Alternative A) 12:45pm.–3:30pm.(2ndSet)
  7. Technical Drawing 2 (Essay) 3:00pm. –4:45pm.
  8. Technical Drawing 1 (Objective) 4:45pm. –5:45pm.

=================================

 Monday, 27th September

  1. Technical Drawing 3 (Sketches,Building and Mechanical Drawing) 9:30am. –12:15pm.
  2. Basketry 2 (Essay) 9:30am. –11:30am.
  3. Basketry 1(Objective) 11:30am. –12:20pm.
  4. General Agriculture 3 (Practical) 9:30am. –11:30 am.(1stSet)
  5. General Agriculture 3 (Practical) 12:00noon.–2:00pm.(2ndSet)
  6. Shorthand 2:00pm. –3:15pm.
  7. Foods and Nutrition 2 (Essay) 3:00pm. –4:15pm.
  8. Foods and Nutrition 1 (Objective) 4:15pm. –5:15pm.
  9. Picture Making 2 (Essay) 3:00pm. –5:00pm.
  10. Picture Making 1 (Objective) 5:00pm. –5:50pm.

=================================

 Tuesday, 28th September

  1. Christian Religious Studies 2 (Essay) 9:30am. –11:30am.
  2. Christian Religious Studies 1 (Objective) 11:30am. –12:30pm.
  3. Islamic Studies 2 (Essay) 9:30am. –11:30am.
  4. Islamic Studies 1 (Objective) 11:30am. –12:20pm.
  5. Chemistry 2 (Essay) 2:00pm. –4:00pm.
  6. Chemistry 1 (Objective) 4:00pm. –5:00pm.

=================================

 Wednesday, 29th September

  1. Physics 3 (Practical) (Alternative B) 9:30am. –12:15pm.(1stSet)
  2. Physics 3 (Practical) (Alternative B) 12:40pm.–3:25pm.(2ndSet)
  3. Physics 3 Alternative D (Alternative to Practical Work) 9:30am. –12:15pm.
  4. Building Construction 3 (Building Drawing and Essay) 12:45pm. –3:15 pm.
  5. History 2 (Essay) 2:00pm. –4:00pm.
  6. History 1 (Objective) 4:00pm. –5:00pm. 

=================================

 Thursday, 30th September

  1. Geography 2(Essay) 9:30am. –11:30am.
  2. Geography 1 (Objective) 11:30am. –12:30pm.
  3. Geography 3 (Practical And Physical Geography) 2:00pm. –3:50pm.

=================================

 Friday , 1st October

  1. Principles Of Cost Accounting 2 (Essay) 9:30am. –11:30am.
  2. Principles Of Cost Accounting 1 (Objective) 11:30am. –12:30pm.
  3. Management-In-Living 3 (Test of Practical Work) 3:00pm. –4:00pm.

=================================

 Monday, 4th October

  1. Social Studies 2 (Essay) 9:30am. –12:30pm.
  2. Social Studies 1 (Objective) 3:00pm. – 3.50pm.

=================================

 Tuesday, 5th October

  1. Leather work 2 (Essay) 2:00pm. –4:00pm.
  2. Leather work 1(Objective) 4:00pm. –4:50pm.
  3. Chemistry 3 (Practical) (Alternative C) 9:30am. –11:30 am.(1stSet)
  4. Chemistry 3 (Practical) (Alternative C) 12:00noon.–2:00pm.(2ndSet)
  5. Information And Communication Technology (Elective) 3 (Practical) 9:30am.–11:30am.(1stSet)
  6. Information And Communication Technology (Elective) 3 (Practical) 12:00noon.–2:00pm.(2ndSet)

=================================

 Wednesday, 6th October

  1. Integrated Science 2 (Essay) 9:30am.–11:00am.
  2. Integrated Science 1 (Objective) 11:00am. –12:00noon. 
  3. Integrated Science 3 (Alternative to Practical Work) 2:00pm. –4:00pm.

=================================

 Thursday, 7th October

  1. General Knowledge in Art 3B (Lettering And Design) 9:30am. –12:30pm.
  2. Forestry 2 (Essay) 2:00pm. –4:00pm.
  3. Forestry 1 (Objective) 4:00pm. –5:00pm. 
  4. Fisheries (Alternative A) 2 (Essay) 2:00pm. –4:00pm.
  5. Fisheries (Alternative A) 1 (Objective) 4:00pm. –5:00pm.
  6. Crop Husbandry and Horticulture 2 (Essay) 2:00pm. –4:00pm.
  7. Crop Husbandry and Horticulture 1 (Objective) 4:00pm. –5:00pm.
  8. Animal Husbandry (Alternative A) 2 (Essay) 2:00pm. –4:00pm.
  9. Animal Husbandary (Alternative A) 1 (Objective) 4:00pm. –5:00pm

=================================

 Friday, 8th October

  1. Physics 3 (Practical) (Alternative C) 9:30am. – 12:15pm.(1stSet)
  2. Physics 3 (Practical) (Alternative C) 12:40pm.–3:25 pm.(2ndSet)

==================================

PLEASE KINDLY SHARE TO YOUR FRIENDS, THIS MIGHT BE OF BIG HELP TO THEM.

Subscribe With Us To Score A’s, B’s & C’s Respectively.

Call from subscription

08074821548

 

2021 WASSCE time-table

2021 WAEC TIMETABLE

WIA DIS FOTO COME FROM,WAEC

2021 WAEC TIMETABLE

WIA DIS FOTO COME FROM,WAEC

2021 WAEC TIMETABLE

WIA DIS FOTO COME FROM,WAEC

2021 WAEC TIMETABLE

WIA DIS FOTO COME FROM,WAEC

2021 WAEC TIMETABLE

WIA DIS FOTO COME FROM,WAEC

2021 WAEC TIMETABLE

WIA DIS FOTO COME FROM,WAEC

2021 WAEC TIMETABLE

WIA DIS FOTO COME FROM,WAEC

2021 WAEC TIMETABLE

WIA DIS FOTO COME FROM,WAEC

2021 WAEC TIMETABLE

WIA DIS FOTO COME FROM,WAEC

2021 WAEC TIMETABLE

 

GOOD LUCK.
About Naijalanded Official ✅💚🌹 2131 Articles
Hey, I'm Kennedy, The Founder and CEO of Naijalanded.com.ng and a self taught blogger who loves to explore the innovation of blogging related things.

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.